Lenochova cesta k úspěchu

Dosáhnout svého cíle v životě není vždy jednoduché – cesta ke snu bývá dlážděna tvrdou prací, nepochopením, nepřejícností a někdy i nepřátelstvím. O tom, jak dojít do cíle tak, aby byla cesta co nejpříjemnější, píše Bill O’Hanlon ve své nové knize Lenochova cesta k úspěchu.

Knížka je to poměrně malá a útlá, to ovšem nijak neumenšuje váhu, kterou text samotný má. Bill je americký psychoterapeut, který se lidem a jejich snům věnuje už celá léta – proto se zaměřil na věci, ve kterých je potřeba mít jasno, když chceme být spokojení.  A které věci to jsou?

Nejprve musíme nalézt svou duši, to, co nás tvoří, naši podstatu – náš řivot nežije někdo jiný, proto je potřeba najít sebe sama. Následně se musíme zamyslet nad tím, kam směřujeme. Všechny z nás něco zajímá, táhne, fascinuje, zkrátka se něčím chceme zabývat. Je pravděpodobné, že to něco bude náš úděl. Přesně za tím bychom se měli vydat. Bill věří v to, že opravdové poslání má nejen obohacovat nás samotné, ale i ostatní lidi, a já s ním naprosto souhlasím.
Pokud už jste našli něco, co vás láká, začněte se tomu věnovat, dělejte to. Nebojte se počátečních nezdarů, tápání ani úzkosti z neznáma – každý profesionál začínal od píky. Realizujte se ve velkém, nespokojte se s malými krůčky, dejte do toho všechno. Pokud vás někdo chválí, poděkujte, pokud vás někdo odrazuje, nechte to plavat  – a to platí i o vašich vlastních emocích. Není na světě většího kritika než nás samotných. Vytrvejte a dívejte se dopředu.

Jak jste si jistě všimli, v textu se nikde nemluví o tvrdé dřině, drilu, odříkání a řeholi. Bill totiž propaguje jednu důležitou myšlenku, a to, že se lidé mají věnovat především tomu, k čemu je jejich život vede. Proč se „šrotit“ a tvrdě dřít, když některé věci prostě nebudeme nikdy potřebovat? Kdyby se každý člověk zaměřil na to, co jej přitahuje, nemusí tak bojovat – chuť a zájem za něj odvedou spoustu práce. Člověk přece nemůže umět všechno a všemu rozumět.

Tuhle brožurku bych asi nezařadil do osobního rozvoje, je to spíš hodinový – protože přibližně tak dlouho knihu budete číst – kamarád na cestu životem, který pobaví, zaujme, motivuje a postrkuje dopředu. Vždy je totiž lepší zkusit a vědět než nezkusit a sžírat se představami, co mohlo být.
A pokud jste příliš líní na to, abyste celou Lenochovu cestu k úspěchu četli, nalistujte si stranu 95, kde je celý obsah knihy shrnut do jedné kratičké kapitoly.

HODNOCENÍ:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Portál, kde si knihu můžete zakoupit.

2 Komentářů

  1. Jitka Curdova

    To shrnutí do jedné kapitoly mě pobavilo – hlavně proto, že jsem si u spousty seberozvojových knih říkala, že shrnout obsah do jedné kapitoly by byl docela dobrý nápad 😀 Jinak obsah knížky zní fajn – je pravda, že nemá cenu snažit se ze všech sil prorazit někde, kde to člověku nesedí, a daleko užitečnější je rozvíjet věci, na které má člověk talent. Na druhou stranu si ale myslím že vůbec se nesnažit zlepšovat v oblastech, které člověku až tak nevyhovují, také není úplně dobré – ona trocha překonávání sebe sama taky není na škodu 🙂

    1. Knihošlápek

      S tím souhlasím, ono se totiž občas hodí i to, co neumíme – na druhou stranu tím zřejmě autor chtěl říct, že se v takových případech nemusíme hnát do úmoru. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *